T&A Chameleon Blog

T&A Chameleon Blog

Párduckaméleon – Biológiai betekintés

2025. május 06. - TA Chameleon

 

Párduckaméleon – Biológiai betekintés

Párduckaméleon (Furcifer pardalis) – Egy lenyűgöző kaméleonfaj biológiája

 

chameleon_eye.jpg

A párduc kaméleon Madagaszkár szigetén őshonos, rendkívül látványos megjelenésű hüllő. Tudományos neve Furcifer pardalis, és a kaméleonfélék családjába tartozik. Színpompás külseje és lenyűgöző viselkedése miatt a világ egyik legismertebb kaméleonfajává vált.

Megjelenés és ivari dimorfizmus

 

jj2_0xdaniholdbackmale12_11_2.jpg

A hímek színei rendkívül változatosak, területi eredetüktől függően vörös, zöld, kék, narancssárga és sárga árnyalatokban pompáznak. A nőstények ezzel szemben jóval visszafogottabb színezetűek, többnyire rózsaszínes, barnás vagy szürkés árnyalatban jelennek meg. A hímek testhossza elérheti a 45 cm-t, míg a nőstények kisebbek, kb. 30 cm-esre nőnek meg.

Élőhely és elterjedés

A párduckaméleon elsősorban Madagaszkár keleti partvidékének trópusi erdőiben él. Elterjedése régiónként eltérő morfológiai és színbeli változatokat eredményezett, melyeket "lokalitásoknak" neveznek.

Viselkedés és kommunikáció

angry.jpg

E faj különösen ismert a színváltási képességéről, amely nemcsak a rejtőzködés, hanem a hőszabályozás és a kommunikáció eszköze is. A hímek például élénkebb színekkel próbálják megfélemlíteni riválisaikat, vagy elcsábítani a nőstényeket. A színek intenzitása a hőmérséklet, stressz és hormonális állapot függvényében is változhat.

Táplálkozás

A párduckaméleon rovarevő. Leginkább repülő rovarokat – például legyeket, sáskákat, tücsköket – fogyaszt, amelyeket hosszú, ragadós nyelvével kap el. A vadászat során mozdulatlanul figyeli prédáját, majd villámgyors nyelvcsapással ejti el azt.

Szaporodás

A párduckaméleon hímek párzási időszakban erőteljesen udvarolnak a nőstényeknek. A nőstények párosodás után 20–40 tojást raknak le, melyekből 6–12 hónap elteltével kelnek ki a kis kaméleonok. A faj terráriumi körülmények között is viszonylag könnyen tenyészthető, ha biztosítjuk a megfelelő hőmérsékletet, páratartalmat és UVB-fényt.

Élettartam

Természetes környezetben a párduckaméleon 2–3 évig él, de fogságban akár 5–6 évet is megélhet megfelelő gondozás mellett.

Ez a kaméleonfaj kiváló példája annak, milyen sokszínű és alkalmazkodóképes a Madagaszkár állatvilága.

  1. Kaméleon
  2. Párduc Kaméleon
  3. Sisakos Kaméleon
  4. Párduckaméleon Ár
  5. Párduckaméleon

A bejegyzés trackback címe:

https://ta-chameleon.blog.hu/api/trackback/id/tr7218853804

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása